• Uncategorized

Jak bardzo istotna jest pomoc psychiatry po wszyciu esperalu?

0
Jak bardzo istotna jest pomoc psychiatry po wszyciu esperalu?

Zapewne wiele ludzi słyszało o leczeniu alkoholizmu za pomocą esperalu, czyli preparatu który wszywa się podskórnie.

Esperal jest lekiem stosowanym w formie „wszywki alkoholowej”, będącym terapią wspierającą do psychoterapii. Disulfiram zawarty w leku powoduje, że poprzez zaburzanie metabolizmu alkoholu w organizmie, wywołuje na niego „alergię”, sprawiając że pacjent podświadomie boi się pić.
Ze względu na duże obciążenie psychiczne chorego związane zarówno z samą świadomością, że spożycie alkoholu może spowodować dotkliwe konsekwencje, jak i brakiem wsparcia ze strony rodziny (skoro chory nie może pić, zdaniem wielu jest już „wyleczony”) sprawia, że wsparcie wyspecjalizowanego w takich przypadkach lekarza jest nieodzowne. Więcej informacji przeczytasz pod adresem https://www.esperal-warszawa.com.pl/

Pacjent, który zastosował „wszywkę alkoholową” musi mieć świadomość, że esperal może spowodować ogromne spustoszenie w organizmie, jeśli – mimo zagrożenia – spożyje alkohol. Dlatego też powinien spotykać się z psychiatrą, czy na indywidualnych sesjach, czy podczas terapii grupowej, aby otrzymać konieczne wsparcie. Bez niego istnieje niebezpieczeństwo, że leczenie się nie powiedzie.

Alkoholik, który ma możliwość uzewnętrznić się, opowiedzieć o chorobie doświadczonej osobie, być może dzięki temu wytrwa w abstynencji. Dodatkowo, psychiatra wie, jak rozmawiać z chorym, aby ten poczuł się zrozumiany. Podbudowanie poczucia własnej wartości i świadomość, że ktoś słucha i rozumie ma niebagatelne znaczenie w walce z chorobą.

Esperal powinien być stosowany tylko w połączeniu z psychoterapią, bowiem główny problem alkoholików „siedzi” w głowie: często mają problemy z samooceną, uważają siebie za gorszych i aby stłumić problem i o nim zapomnieć, sięgają po napoje wyskokowe. Tylko skuteczna psychoterapia może sprawić, że leczenie za pomocą „wszywki alkoholowej” przyniesie efekty.

Nie należy zapominać, że w leczeniu równie istotna jest rodzina chorego – także najbliżsi powinni otrzymać wsparcie od lekarza, gdyż dla nich to także bardzo duże obciążenie psychiczne. Jednocześnie, muszą zrozumieć, że pacjent potrzebuje ich pomocy, aby terapia była skuteczna.